آیا مرطوب بودن بینی سگ نشان دهنده بیماری است؟

به طور کلی بینی خنک و مرطوب سگ نشانه سلامتی است، اما دقیقاً چرا بینی سگ مرطوب است؟

بینی های خیس بهتر عمل می کنند!

حس بویایی برای سگ مهم است، بنابراین بینی در جامعه سگ ها بسیار مورد توجه قرار می گیرد! برخلاف انسان‌هایی که برای بقا در جهان عمدتاً به بینایی وابسته هستند، سگ‌ها از بینایی و بویایی برای ارزیابی محیط اطراف خود و برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. حس بینایی در انسان از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین مغز انسان زمان بیشتری را صرف تفسیر داده های بصری می کند تا اطلاعات بویایی. مغز سگ دقیقاً برعکس است و روی چیزی که بیشتر بو می دهد تمرکز می کند تا چیزی که می بیند. نکته اصلی این است که کار بینی برای بقای سگ ضروری است و بینی های مرطوب بهتر از بینی های خشک عمل می کنند.

سگ ها بیش از ۱۰۰ میلیون گیرنده حسی در حفره بینی خود دارند، در حالی که این تعداد در انسان ها ۶ میلیون است. علاوه بر این، ناحیه ای از مغز سگ که به تجزیه و تحلیل بوها اختصاص داده شده است، حدود ۴۰ برابر بزرگتر از بخش قابل مقایسه مغز انسان است. در واقع، تخمین زده شده است که سگ‌ها بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ برابر بهتر از انسان احساس بویایی دارند، این تا حدی به دلیل وجود ابزار بویایی اضافی به نام اندام یاکوبسن است که توانایی بویایی آنها را افزایش می‌دهد. اندام یاکوبسن در داخل حفره بینی و در پشت دندان های فوقانی به سقف دهان باز می شود. این اندام شگفت انگیز به عنوان یک سیستم بویایی ثانویه عمل می کند که به طور خاص برای ارتباطات شیمیایی طراحی شده است.

 

بینی سگ زمانی که مرطوب باشد بهترین عملکرد را دارد زیرا ذرات معطر بهتر به سطوح مرطوب می چسبند.

 

بینی های مرطوب خنک تر هستند.

 

بینی خیس مزیت دیگری نیز دارد، به خنک نگه داشتن سگ کمک می کند. سگ ها مقداری گرما را از طریق پدهای پای خود و با نفس نفس زدن دفع می کنند، اما از مجرای بینی نیز به عنوان یک مکانیسم خنک کننده استفاده می کنند.

بینی چگونه خیس می شود؟بینی های خیس به سگ ها کمک می کند تا دنیا را بهتر ببویند و ببینند. اما چگونه بینی خیس می شود؟

۱. بینی ها مخاط ترشح می کنند. پوشش داخلی بینی سگ حاوی غدد خاصی است که مخاط تولید می کند تا کانال های بینی را مرطوب نگه دارد. لایه نازکی از مخاط به سوراخ‌های بینی می‌چسبد و جذب مواد شیمیایی معطر را افزایش می‌دهد و توانایی بویایی سگ را بهبود می‌بخشد. غدد مخاطی ویژه داخل سوراخ های بینی نیز مایع شفاف و آبکی تولید می کنند که به فرآیند خنک شدن از طریق تبخیر کمک می کند.

۲. سگ ها بینی خود را می لیسند. به نظر می رسد که برخی از سگ ها دائماً بینی خود را می لیسند و در پوشاندن آنها در بزاق کاملاً خوب عمل می کنند. سگ ها زبان های بلندی دارند که به راحتی می توانند به نوک بینی برسند، حتی در نژادهایی مانند کولی که بینی های بسیار بلندی دارند. چرا سگ ها بینی خود را می لیسند؟ سگ ها بینی خود را می لیسند تا تمیز بماند، بینی سگ ها کثیف می شود زیرا سگ ها همه چیز را بو می کشنداز غذا گرفته تا گرده گل یا گرد و غبار زیر کاناپه، بینی سگ کثیف می ماند و برای تمیز شدن دوباره نیاز به لیسیدن زیاد دارد. سگ ها نیز بینی خود را می لیسند تا برخی از ذرات بو را در داخل دهان جمع کنند. مخاط بینی، مملو از ذرات معطر، به سقف دهان جایی که اندام یاکوبسن در آن قرار دارد منتقل می شود. لیسیدن بینی با تسهیل عملکرد اندام یاکوبسن، حس بویایی را تقویت می کند. رطوبت آنقدر برای حس بویایی سگ اهمیت دارد که سگ‌ها یاد می‌گیرند که بینی خود را مرطوب نگه دارند و زمانی که خشک می‌شوند به طور خودکار بینی خود را لیس می‌زنند. سگ های باهوش به دلیل خشکی بینی نمی خواهند اطلاعات مهم را از دست بدهند!

۳. بینی در محل کار خیس می شود. بینی سگ به شدت کار می کند. سگ‌ها از حس بویایی خود، همراه با بینایی، برای حرکت استفاده می‌کنند. سگ ها هنگام بررسی چیز جدیدی با بینی خود کاوش می کنند، آن ها را به علف ها، برگ ها، گیاهان، گودال ها و غیره مرطوب می چسبانند و بعد از اینکه رطوبت را از محیط می گیرند با بینی خیس بیرون می آیند.

خشکی بینی به چه معناست؟بینی خیس طبیعی است، اما خشکی بینی لزوما غیر طبیعی نیست. بسیاری از مردم فکر می کنند که یک سگ سالم بینی مرطوب و خنک و یک توله سگ بیمار دارای بینی گرم و خشک است. این همیشه درست نیست. دما و رطوبت واقعی بینی شاخص خوبی برای وضعیت سلامت کلی نیست. برخی از سگ های سالم فقط بینی خشک تری نسبت به بقیه دارند. به همین ترتیب، سگ های بیمار نیز می توانند بینی های خنک و مرطوب داشته باشند. بینی خیس طبیعی است، اما خشکی بینی لزوما غیر طبیعی نیست.یک سگ سالم ممکن است بعد از چرت زدن یا پس از اعمال شدید بدنی همراه با کم آبی، بینی گرم و خشکی داشته باشد. برخی از سگ ها با افزایش سن یا پس از قرار گرفتن در معرض باد شدید یا خورشید دچار ترک خوردگی و خشکی بینی می شوند. خشکی بینی همیشه نشانه بیماری نیست. دمای بینی سگ اندازه گیری دقیقی از دمای کلی بدن نیست، بنابراین اگر بینی سگ شما گرم و خشک است اما او به طور طبیعی عمل می کند، دلیلی بر وجود بیماری نیست. اگر خشکی بینی با علائم دیگر مانند بی حالی یا بی اشتهایی همراه است، باید با دامپزشک خود مشورت کنید. همچنین، اگر پوست اطراف بینی قرمز شد یا اگر بینی ترک خورد یا زخم ایجاد کرد، با دامپزشک مشورت کنید زیرا این موارد اغلب می تواند نشانه اولیه بیماری باشند. بینی بیش از حد خیس به چه معناست؟خشکی بینی می تواند نشان دهنده مشکل باشد، اما بینی های بیش از حد خیس نیز می تواند نشان دهنده بیماری باشد. ترشحات شفاف بینی طبیعی است. اگر متوجه زیاد شدن مخاط شدید یا اگر مخاط غلیظ یا تغییر رنگ داد با دامپزشک خود تماس بگیرید. ترشحات خونی می تواند نشانه ای از برخی بیماری های عفونی باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *